Ječná vločka 15kg náhrada za oves i v případě alergie

Kód: 1782
Neohodnoceno
Značka: ADW
330 Kč
Na dotaz

Hydrotermicky upravený ječmen je jeho nejstravitelnější forma, kterou není třeba dále upravovat a je bezprašný! 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ječmen je po ovsu druhé nejčastěji krmené jádro. Je typickým krmivem na Blízkém východě. Ječmen je vysokoškrobové energické krmivo obsahující lepek.

Ječmen má složitou strukturu škrobu (podobně jako kukuřice). Tento škrob je tráven enzymem amylázou, jejíž množství je však u koně malé (na rozdíl od prasete, které má velké množství amylázy). Z tohoto důvodu není kůň schopen takto složitý škrob dostatečně natrávit. Stravitelnost celého zrna a šrotu se pohybuje okolo 26 % (za předpokladu, že má kůň zuby).

Stravitelnost lze ale zvýšit tepelnou úpravou = extrudovaný, hydrotermicky upravený ječmen. Stravitelnost tepelné upraveného ječmene je až 90 %.

Co se děje s ostatními procenty, která se nestráví?  Nestrávený škrob se dostane do zadního střeva, které je však přizpůsobené trávení pícnin. Výsledkem zpracování škrobu v zadním střevě je kyselé prostředí. Nízké pH v zadním střevě může vyvolat následující problémy:

  • kolika
  • laminitida
  • endotoxémie
  • acidóza
  • špatná chuť
  • snížené trávení vlákniny
  • žvýkání dřeva
  • nedostatek vit. B, K, H

Tyto problémy nastávají i při krmení tepelně upravených obilovin, pokud jsou krmeny ve vysokých dávkách.

Jaké množství je považováno za vysoké?  Pro zdravého koně je doporučené bezpečné (=dochází k minimálnímu vzestupu inzulínu) množství škrobu na jedno krmení: 1 g škrobu/1 kg váhy koně. Kůň vážící 500 kg tak může dostat najednou až 500 g škrobu/cukru, tzn. až 788 g ječných vloček, pokud není v krmné dávce již žádný jiný zdroj škrobu/cukru. Pokud se v krmné dávce nachází další zdroje, je potřeba sečíst celkové množství škrobu/cukru ze všech zdrojů.

Škrob: 62 %
Bílkoviny: 13 %
Vláknina: 5 %
Tuk: 2,5 %

Dávkování: cca 200g pro 1 koně na den

Doplňkové parametry

Kategorie: Krmiva
Hmotnost: 15 kg